Studiju kredīti
Piedāvājam iepazīties ar MK noteikumiem studiju un studējošā kredīta saņemšanai.
Ikviens students, kas ir iestājies augstskolā, var kandidēt uz kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu. Tā saņemšanas kārtību nosaka Ministru kabineta 2001.gada 29.maija noteikumi Nr. 220 "Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestāžu līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu” un Ministru kabineta 2004.gada 6.janvāra noteikumi Nr.11 "Grozījumi Ministru kabineta 2001.gada 29.maija noteikumos Nr.220 ”Kārtība, kādā tiek piešķirts, atmaksāts un dzēsts studiju kredīts un studējošā kredīts no kredītiestādes līdzekļiem ar valsts vārdā sniegtu galvojumu” ”. Kredītus izsniedz banka. Izmanto šo kredītu, lai iegūtu labu izglītību!
Kādus kredītus var saņemt studenti?
Studenti var saņemt divu veidu kredītus:
- > Studiju kredīts – paredzēts studiju maksas segšanai. Tas nepārsniedz augstskolas noteikto studiju maksu un valsts noteikto maksimālo studiju kredīta apmēru (maksimālo kredīta summu var uzzināt Izglītības un zinātnes ministrijas mājas lapā: http://www.izm.sf.gov.lv). Studiju laikā un laika posmā, kamēr nav sākts atmaksāt studiju kredītu (ilgākais 11 mēnešus pēc studiju beigšanas), šī kredīta procentu likme ir 0%. Sākot kredīta atmaksu, būs jāmaksā 5% gadā no atlikušās studiju kredīta summas.
- > Studējošā kredīts – paredzēts klātienes pilna laika studējošiem ikdienas tēriņiem. Kredīta summa:
- > 1.– 3. kursa studentiem ir līdz 60 Ls mēnesī;
- > vecāko kursu studentiem, maģistrantiem un rezidentiem ir līdz 80 Ls mēnesī;
- > doktorantiem ir līdz 100 Ls mēnesī.
Šo kredītu izmaksā 10 mēnešus gadā (izņemot jūliju un augustu). Studējošā kredīta procentu likme ir 5% gadā. Procentus par šo kredītu jāmaksā katru mēnesi. Tāpēc banka regulāri šo summu ieturēs no studenta konta.
Abus kredītus piešķir tikai akreditētu studiju programmu apguvei.
Kredīta atmaksāšana
Studiju un studējošā kredītu atmaksas kārtība ir vienāda. Tos sāk atmaksāt ar divpadsmito mēnesi pēc studiju beigšanas vai ar trešo mēnesi pēc studiju pārtraukšanas.
Ja kredīta kopējā summa ir mazāka par 1000 Ls, kredītu atmaksā 5 gadu laikā. Katru gadu jāatmaksā 1/5 daļa no kopējās kredīta summas.
Ja kredīts ir lielāks par 1000 Ls, to var atmaksāt 10 gadu laikā. Katru gadu jāatmaksā 1/10 daļa no kopējās kredīta summas.
Kredīta atmaksāšanas termiņu var pagarināt, ja students ir:
- > obligātajā militārajā dienestā;
- > grūtniecības vai pēcdzemdību atvaļinājumā;
- > bērna kopšanas atvaļinājumā līdz pusotram gadam un nestrādā pilnu darba laiku;
- > turpina studijas maģistrantūrā, doktorantūrā vai rezidentūrā.
Ja kredīta ņēmējam vai viņa laulātajam studiju laikā vai kredīta atmaksāšanas laikā piedzimst bērns, pēc augstskolas beigšanas kredīta ņēmējam studējošā kredītu dzēš 30% apmērā no neatmaksātās summas par katru bērnu.
Ja arī galvotājs neatmaksās kredītu, banka vērsīsies tiesā tiesību aktos noteiktajā kārtībā. Saskaņā ar tiesas lēmumu tiesas izpildītāji, lai piedzītu kredītu, vērsīsies pret studenta un/vai viņa galvotāja mantu.
Kredīta nodrošinājums
Lai saņemtu kredītu, ir nepieciešams viens galvotājs (fiziska persona, kas apņemas pildīt saistības pret banku, ja pats kredīta ņēmējs tās nepilda, vai pašvaldība). Galvotājam jābūt vecumā līdz 65 gadiem, un viņa ienākumiem jābūt regulāriem un vismaz vienas minimālās algas apmērā – 80 Ls mēnesī pirms nodokļu nomaksas. Lai kredītspeciālisti varētu pārliecināties par galvotāja ienākumu regularitāti un stabilitāti, viņa alga vai algas daļa - vismaz 80 Ls apmērā katru mēnesi jāpārskaita bankas kontā . Jebkurš galvotājs var galvot par viena studenta abiem kredītiem (studiju un studējošā kredītiem). Galvotājs var galvot par vairāku studentu kredītiem tikai gadījumā, ja šie studenti ir viņa bērni. Galvotāja ienākumiem jābūt vismaz 80 Ls par katru studentu. Par galvotāju nevar kļūt persona, kura pati ir saņēmusi kredītu no valsts budžeta līdzekļiem vai kredītu ar valsts vārdā sniegtu galvojumu.
Ja kredīta pieprasītājs ir bārenis un vēlas saņemt kredītu bez kredīta nodrošinājuma, viņš iesniedz kredītiestādē dokumentus, kas apliecina bāreņa statusu vai bez abu vecāku aizgādības palikuša bērna statusu.
Kredītu var nodrošināt arī ar nekustamā īpašuma ķīlu (dzīvokli, māju, zemi).
Kā saņemt kredītu?
Savas augstskolas kredītu piešķiršanas komisijā jāaizpilda un jāiesniedz pieteikuma anketa.
Bankas kredītu piešķiršanas kārtība
Students dodas uz jebkuru bankas filiāli pēc tam, kad augstskolā ir saņemts kredīta pieprasījuma apstiprinājums. Bankā students uzrāda pasi, atver kontu un noslēdz aizdevuma līgumu. Uz banku jādodas arī galvotājam, lai atvērtu kontu un noslēgtu galvojuma līgumu. Lai sniegtu galvojumu, līdzi jābūt pasei un izziņai par darba algu. Galvotājam jāzina tā studenta, par kuru viņš galvo, vārds, uzvārds un personas kods.
Ministru kabineta noteikumos paredzētā komisijas maksa par kredīta noformēšanu ir 3 Ls. Par studējošā kredītu banka šo summu ieturēs no pirmās kredīta izmaksas, bet par studiju kredītu būs jāiemaksā 3 Ls savā kontā, noformējot kredītu.
Pēc aizdevuma un galvojuma līguma noslēgšanas students kredītu saņems apmēram 3 līdz 4 nedēļu laikā. Pirms banka veic naudas pārskaitījumu, Studiju fonds pārbaudīs kredītņēmēju sarakstus, kā arī organizēs valsts galvojuma parakstīšanu. Studiju kredītu banka pārskaitīs uz augstskolas kontu, bet studējošā kredītu students saņems savā kontā.
Jautājumi un atbildes
- > Ko nozīmē valsts galvojums?
Valsts galvojums tiek izsniegts bankai 90% apmērā no kopējās studentiem izsniegtās kredīta summas. Banka aizdod studentiem savu, nevis valsts naudu. Ja students nepilda aizdevuma līguma nosacījumus, galvotājs uzņemas iespējamās saistības 100% apmērā. Valsts galvojuma izpilde notiek tikai pēc tam, kad veikta piedziņa pret studentu un/vai galvotāju.
- > Kāpēc nepieciešams galvotājs?
Ministru kabineta noteikumi paredz, ka kredītiestādes var izsniegt kredītu tikai tad, ja saņemts galvojums vai ķīla. Tāpēc arī studentam nepieciešams galvotājs, kas uzņemsies saistības, ja students nevarēs kredītu atmaksāt. Tādējādi galvotāja garantijas ļauj valstij tās rīcībā esošo finansējumu novirzīt augstākās izglītības sistēmas pilnveidošanai, nevis studentu kredītu parādu dzēšanai.
- > Cik kredītu var saņemt viens students?
Katrā izglītības pakāpē kredītu var saņemt tikai vienu reizi, piemēram, viena bakalaura, maģistra un doktora grāda secīgai iegūšanai. Vienlaikus students var saņemt gan studiju, gan studējošā kredītu.
- > Cik maksā kredīta noformēšana?
Saskaņā ar studentu kreditēšanas noteikumiem kredīta noformēšana maksā 3 Ls. Par studējošā kredītu banka šo summu ieturēs no pirmās kredīta izmaksas, bet par studiju kredītu studentam pašam jāiemaksā 3 Ls savā kontā. Studiju kredīts netiek izsniegts pirms nav samaksāta noteiktā kredīta noformēšanas maksa 3 Ls apmērā.
Ja kredītu nodrošina ar nekustamā īpašumu ķīlu, kredīta ņēmējam jāsedz tās noformēšanas izdevumi.
- > Vai var saņemt kredītu studijām ārvalstīs?
Gan studiju, gan studējošā kredītu var saņemt arī mācībām ārvalstīs attiecīgās valsts akreditētā studiju programmā. Kredīta pieprasījumu studijām ārvalstīs izskata Izglītības un zinātnes ministrijas izveidota komisija.
- > Vai kredīta likme pieaug, ja studentu izslēdz no augstskolas?
Ja students no augstskolas tiek izslēgts, tad par izsniegto kredītu jāmaksā bankas noteiktā procentu likme - saskaņā ar noslēgto līgumu starp studentu - kredīta ņēmēju un banku.
Vairāk informācijas par kredītiem var atrast:
- > Savas augstskolas kredītu piešķiršanas komisijā (tālr. 7 458937).
- > Izglītības un zinātnes ministrijas Studiju fondā: Merķeļa ielā 11, Rīga LV - 1050, Tālr. 7 702490
- > Izglītības un zinātnes ministrijas mājas lapā: http://www.sf.gov.lv